Glen Canyon - Lake Powell

 

Glen Canyon fontrol Valamikor nyoma se volt itt tónak. Csak a Colorado folyó hömpölygött keresztül a kanyonokon. Aztán 1953-ban Eisenhower elnök rendeletére elkezdték megépíteni a Glen gátat. Tíz év és tíz millió köbméter beton kellett ahhoz hogy az Egyesült Államok 2. legnagyobb gátja megépüljön. 1966-ban kezdett áramot termelni. A Colorado folyónak más lehetõsége nem lévén elkezdett "szétterpeszkedni" a környezõ cikkcakkos kanyonok völgyében. Így alakult ki a Powell tó. A tó mai szintjét 1980-ban érte el. Azaz tizennégy év !!! kellett ahhoz hogy ezt a völgyet feltöltsék. A Powell tó 320 km hosszú és területe 405ezer hektár. A kanyonok miatt partvonala rendkívûl "csipkézett". E "csipkézettség" nek köszönhetõen partvonalának hossza 3500 km. Ez az egyetlen felvétel amit nem mi készítettünk. De légifelvétel lévén annyira jól visszaadja a Glen Canyon és Powell tó jellegzetes körvonalait hogy nem hagyhattam ki.

Ildiko es szulei

Ildikó és szülei. Háttérben a Glen Canyon.

Glen Canyon

A kanyonok belsejéhez nem vezetnek autóutak, az egyetlen autóút a közelben csupán az amelyik a gát mellett megy el. Ebbõl kifolyólag az egyetlen út hogy ezt az elrejtett világot megláthassa az ember csakis a vízen keresztül vezet. Ezt tettük mi is.

A kikoto

A kikötõ ahol a motorcsónakot béreltük.

A motocsonak amit bereltunk

A motorcsónak ami egy egész napra a miénk volt. Nem panaszkodhattunk rá mert ment rendesen. Dehát 150 lóerõs és 2500 cm3-s motorral mi mást várhatna az ember.

Nekivagtunk

Nekivágtunk.

Sziklak a Glen Canyon-ban

A sziklákon húzódó fehér csík jól mutatja a tó szintjének változását. Attól függõen hogy mennyit engednek le a gáton a Colorádo folyóból, a tó szintje is változik.

Osszehasonlitas

A szikla bal sarkánál levõ motorcsónak jól mutatja ezeknek a szikláknak a hatalmas méreteit.

Glen Canyon

A sziklaszorosokban amiket elárosztottak vízzel néhol indián települések, sõt indiánok szent helyei is voltak. Az indiánok tiltakoztak a gát megépítése, illetve a tó felduzzasztása ellen, de tiltakozásukat nem vették figyelembe. A környezetvédõk sem voltak egyhangú véleményen. Hiszen ez a kanyonok világa egy teljesen száraz, szinte sivatagos terület volt. Az környék élõvilága drasztikusan megváltozott ekkora területnek a vízzel való elárasztásával.

Ildiko a motorcsonakban

Ildikó élvezi a száguldást.

Kikotottunk a parton

Kikötöttünk a parton egy kis idõre.

Jet ski

Ildikó apukája jet-ski-zik egyet.

Jet ski

Aztán Ildikó is elmegy egy fordulóra.

Legmelyebbnem itt tunt a viz Itt éreztük a legfélelmetesebbnek a tavat. Itt egészen sötétkék volt a víz a mélységtõl. Félelmetes volt mikor arra gondoltunk, hogyha Isten ments valami történne hiába is mennénk ki a sziklákig, hiszen csak sima, szinte függõleges sziklafalakba kapaszkodhatunk. És a falnak lehet, hogy csak a felsõ széle látszik ki. Ki tudja még mi lehet alatta...

 

Ildiko szulei

Ildikó szülei élvezik a csónakázást.

Ildiko szuleivel

Gábor, Ildikó és Ildikó szülei.

A gat

A gat

A Glen gát. A gát túloldalán a felduzzasztott tó. Innensõ oldalán amit átengedtek a Colorado folyóból. A gát innensõ oldalán a szakadékon atívelõ híd, amin az autóút halad keresztül.A gát méretei lenyûgözõek. A folyó eredeti szintjétõl a gát magassága 178 m, a gát kõtalapzatától a tetejéig 216 m. A gát tó felõli oldalán a víz mélysége 171 m. A gát és az erõmû közötti részt földdel feltöltötték, pázsittal bevetették csakhogy tompítsák a rezgést ahogy a Colorado átmegy a föld alatt.
Az eromu A kilátás a gát tetejérõl. Szemben a híd amin az autók mennek át. Lenn a mélyben kis kék színû csónakok.A hid
Megnéztük belülrõl az erõmûvet is. Az erõmû 1320 megawattot termel (A Bõs-Nagymarosi megalománia csupán néhányszor 10 megawattos lett volna).
Kanyar
Nem messze a gáttól a Colorado folyó látványos fordulatot tesz és elindul a Grand Canyon felé.

 


Ha a képeket nagyobb méretben szeretnéd látni, kattints rájuk.
A lap tetej?

Vissza a f?oldalra